Dolk aka Dýka aka Dolk Lundgren je nejznámější norský umělec, zabývající se street-artem a stencil graffiti (graffiti podle předlohy). Jak se přesně jmenuje, nevíme. S jistotou můžeme akorát říct je, že se narodil v roce 1979 v městě Bergen. Motivem jeho tvorby se často stává pop-kulturní náhled s humoristickým nebo kritickým kontextem na situaci. Jeho tvorby si můžete všimnout prakticky po celém světě, mimo Bergenu působí také v Berlíně, Kodani, Barceloně, Oslu, Lisabonu, Stockholmu, Londýně, Melbournu a dokonce i v Praze. V roce 2006 bylo možné zhlédnout jeho díla v několika exhibicích ve vybraných galeriích.

YouTube Video

Dolk začal v Bergenu, v roce 2003 se stencil artem. Sám je vystudovaný grafickým designérem, což se mu povedlo v australském Melbourne a absolvoval technické kurzy doma, v Bergenu. Dle Dolka byl doveden ke stencil artu jeho slavnějším předchůdcem, Banksym. Samozřejmě ne za ruku, ale byl jím inspirován. Takže chápete, že se v roce 2003 začali objevovat různé malůvky na Bergenských omítkách. Některé tam dokonce zůstaly dodnes. Později se u mladého umělce objevila touha cestovat. No a protože je to vcelku blízko, rozhodl se pro Londýn, kde si ho nevzdělaní lidé pletli právě s jeho vzorem, Banksym.

Dolka ale nebavilo být pořád v ilegalitě, a tak se pokusil tvořit trochu víc pro lidi, legálně. V roce 2006 se začíná objevovat v několika exhibicích po celém světě. V roce 2008, Dolk a Pøbel vytvořili projekt „Ghetto Spedalsk“ v Lofotenu, v severním Norsku. Cílem projektu bylo přesunout urban (městskou) tvorbu na sever do přírody. Začali tvořit na omítkách opuštěných domků. Graffiti a okolní příroda nádherně korespondovaly, bylo vytvořeno přes 20 stencil artů. V roce 2010 zase dostal zakázku na vytvoření umění ve věznici Halden. Prakticky šlo o 3 kusy na tělocvičném dvorku. Daily mail označil tento vězeňský dvorek za nejfajnovější vězeňský dvorek s milionovými tvorbami v Bansky-stylu. Ještě ve stejném roce byli Dolk a Pøbel osloveni, aby pokryli železniční dráhu v Oslu a Trondheimu svými uměleckými kousky.

V roce 2011 se Dolkovi povedla první samostatná exhibice v Oslu v OSL galerii moderních umění, kde prodal 9 svých pláten, každé za 12500 liber. Ještě ten rok se přidal ke skupině několika umělců do projektu …………CAPITALISM?!, kde šlo o dekoraci norské ekonomické školy. V dnešní době prodává své díla skrze Bergenskou stránku handmadeposters.com, kdy se mu povedlo během 40 minut vyprodat 250 kopií díla Mushroom Girl ještě tentýž rok, v roce 2012 prodal díla TOY a Winner dohromady za neuvěřitelných 110000 liber za 2 minuty! Fanoušci mu také v roce 2012 vytvořili neoficiální stránku, kde se můžete setkat s jeho prací – dolkblog.com, kde jsou také, mimo jiné, další informace o něm, jeho zájmech a projektech, na kterých pracuje nebo pracovat bude.

YouTube Video

Kdybych měl uvést pár nejznámějších děl, vzpomněl bych si nejspíše na Che, Burger King a Spray. Che představuje dílo z roku 2007, kdy kouřící Che Guevara ukazuje na své triko, na kterém je jeho portrét, vytvořen fotografem jménem Alberto Korda v roce 1960. Dolkův návrh či šablona chcete-li, se odlišuje od ostatních tím způsobem, že je to přesná kopie fotky, která byla pirátsky zkopírována po Che Guevarově smrti a způsobila všeobecný poprask. Šablona se prodává jako potisk Che nebo Che XL. Jedna ze známých street art web stránek jménem Pictures on Walls prodala Che v roce 2006 v podobě pohlednic.

Počin z roku 2006, Burger King, znázorňuje prince Charlese s korunou z papíru z dříve jmenovaného obchodního řetězce. Jedná se o potupení autority.

Spray, je remake-práce fotky Eddieho Adamse z války ve Vietnamu, kde generál Nguyễn Ngọc Loan popravuje zajatce Vietkongu, Nguyễn Văn Léma, střelou do hlavy. Dolk změnil pistoli v ruce popravčího ve vodný rozprašovač a hlavu trestaného ve velký květ. V Bergenu bylo toto dílo chráněno místními úřady za sklem, a to přesně v roce 2009.

YouTube Video

Mohlo by vás také zajímat