Bývalý německý gangsta-rapper Deso Dogg, občanským jménem Denis Mamadou Gerhard Cuspert, se narodil 18. října 1875 jako obyčejné dítě v berlínské čtvrti Kreuzberg, jen jeho ghanské kořeny jej dělali někým vyčuhujícím z davu. Dětství neměl vůbec lehké – otec od rodiny utekl ještě když byl batole, takže Denise vychovávala jen matka, která však byla věčně v práci, aby rodinu vůbec uživila, což mělo za následek to, že se bez dohledu Denis dostával do problémů se zákonem – krádeže, kšefty s drogami a rvačky tak byly na denním pořádku. Později si jeho matka našla nového přítele, amerického důstojníka, s nímž se Denis dostával do neustálých a tvrdých hádek. Nakonec strávil i jistý čas v ústavu pro mladistvé.
S rapem začal ve svých dvaceti letech v průběhu roku 1995, ale až od roku 2002 začal své věci sypat pod pseudonymem Deso Dogg. Věřte, že už v té době měl bohatě obsáhlý trestní rejstřík, jež následně “korunoval“ i pobyt ve vězení. Po propuštění z vazby byl však jeho osobní život dost nestabilní a riskoval návrat za mříže, takže se stáhl do ústraní s psychickými problémy, jež jej zevnitř rozežíraly.
Jeho tvorbu značně ovlivnily rodinné problémy a život na ulici. Podepsal smlouvu s vydavatelstvím Street Life Entertainment, vystupoval na DMX Tour 2005 a během aktivních let své hudební kariéry vydal tři zvučná studiová alba, kterými jsou Schwarzer Engel (2006), Geeni’z (2008) a poslední s názvem Alle Augen auf mich (2009).
Začátkem roku 2010 však z nenadání ukončil svou hip-hopovou kariéru a plně “přesedlal“ pod jménem Abou Maleeq na islámské myšlení. Důvodem tohoto rozhodnutí byla vážná dopravní nehoda, během které Deso málem zahynul. Pozornost na sebe ale začal poutat, když veřejně podporoval různé islamistické skupiny bojující proti vládám (Afghánistán, Irák, Sýrie nebo Čečensko). Jeho problémy v Německu začaly poté, co na serveru YouTube zveřejnil video s nelegálně drženou zbraní jako Abou Maleeq. Dne 18. srpna 2011 byl shledán vinným a byla mu uložena pokuta ve výši 1800 eur.
Poté, co byl zadržen pachatel vraždy amerických letců v Německu, byl tento čin zdůvodněn tak, že ho k tomuto jednání inspirovaly slova Cusperta. Ten pro své názory a podporu radikálních islamistických skupin logicky nenacházel pochopení a pak se odstěhoval. V následující době, po odchodu z Německa, se stal členem všemožných islamistických radikálních hnutí. Zprvu pobýval v Egyptě a nakonec se usadil v divoké Sýrii. Tam jako džihádistický bojovník změnil jméno na Abú Talha Al-Almaniho, pod kterým vzdoroval nastavenému režimu prezidenta Bašár Háfiz al-Asada. Od svého příchodu do těchto končin se stal také velmi významným náborářem zahraničních, především německy hovořících, džihádistů. Posléze byl také přidán na rozsáhlý seznam Rady bezpečnosti OSN, který obsahuje jména globálně nejhledanějších teroristů a teroristických subjektů.
O život měl údajně přijít během sebevražedného bombového útoku, za nímž stála povstalecká fronta Jabhat An-Nusra, často veřejností označovaná jako sebranka zrádců. Onen útok byl namířen na dům, ve kterém se zdržovali pěšáci islamistické organizace Islámský stát, známé pod zkratkou IS, kterou byl Deso součástí. Útok měli na svědomí dva muži ze zmiňované An-Nusry a mělo se jim podařit připravit o život šestnáct osob, bojovníků z řad IS.
S touto zprávou přišla v dubnu loňského roku agentura AFP, která se k těmto informacím dostala údajně díky Cuspertovým nejbližším osobám, s nimiž byl dennodenně v kontaktu. Informace však nebyly pravdivé a Cuspert žil dále, což dokazovala jeho aktivita na sociálních sítích či stále nová náborová videa, v nichž například hrozil i prezidentovi Spojených států nebo byl viděn s uříznutou lidskou hlavou v ruce.
V těchto dnech se ale dostalo ven avízo, které definitivně ohlásilo Desovu smrt. Přišlo s ním ministerstvo zahraničí Spojených států amerických, jehož pravdivost potvrdila vzápětí tisková mluvčí Elissa Smith e-mailem určeným do redakce New York Times:
Mohu potvrdit, že 16. října letošního roku proběhl nálet poblíž města Rakka, při němž byl zabit Denis Cuspert. Cuspert byl zahraniční teroristický bojovník a operativní člen Islámského státu , který využíval média pro mobilizaci mládeže a západní potenciální rekruty. Jeho smrt přispívá k našemu úsilí zastavit nábor zahraničních bojovníků.