Říkali mu Černý Ježíš a byl to rapperský rebel. Měl postupně šest singlů v TopTen, takže opravdu dobře vydělával. Konkurenční hip-hopový gang Crips mu měl co vyčítat. Kdo ho však 7. září 1996 smrtelně postřelil, se dodnes nevyšetřilo. Série kanadských dokumentárních rekonstrukcí o slavných osobnostech, které zemřely nepřirozenou smrtí…
Tupac Shakur měl za posledních šest let šest singlů v top ten a sklízel úspěchy, jaké mu ostatní mohli jen závidět. Od začátku si vytvořil pevné pouto s fanoušky, když rapoval o drsné realitě života na ulici. Jeho písně byly určené slabým, chudým a zapomenutým. Těm, kteří jsou ve společnosti přehlíženi. Tupac měl své politické krédo vytetované na kůži. Měl tam 50 černochů s kalašnikovem. Chtěl vyjádřit, že když se 50 černochů spojí a půjdou za jedním cílem, dokážou cokoli.
Tupacovo poselství mělo ohlas – oslovilo i bílé, střední třídu, děti z předměstí. Navíc všechny lákal vzrušující pocit nebezpečí, který měli při poslechu jeho hudby. Jestliže Tupac toužil po pozornosti publika, dostalo se mu jí bohatě i z jiné strany. Ale ne vždy šlo o vítanou pozornost. Jeho prudký vzestup vzbudil u ostatních hip-hoperů závist. Tupac Shakur získal i první opravdové nepřátele.
Hip-hop je soutěživost sama. Předháníte se, kdo je lepší, kdo má víc holek, kdo má lepší auto. Je to rivalita srovnatelná se sportem. Každý zpěvák si buduje silné ego. Možná tak silné, že by dokázal jiného zničit. A 7. září 1996 se to patrně stalo.
Tupac Shakur přijel do Las Vegas v Nevadě, aby zhlédl boxerskou exhibici Mikea Tysona, a pak měl vystoupit v místním klubu. K vystoupení však už nedošlo. Tupac cítil, že je něco ve vzduchu, a tak záměrně nechal svou přítelkyni a sestřenici v hotelu a čas před zápasem v boxu zabíjel hraním v kasinu. Měl po boku spolehlivého bodygarda Franka Alexandera. Box skončil a Tupac po konfliktu se členem jednoho losangeleského gangu v hotelové hale zamířil se svým vydavatelem Sugem Knightem k vozu.
Projížděli nočním městem, když se k nim náhle zboku přiblížil bílý cadillac. Tělesný strážce byl ve druhém voze. Okénko cadillacu se otevřelo a objevila se ruka s revolverem. Zaznělo několik výstřelů. Tupac byl těžce zraněn 4 kulkami, ale s fatálním poraněním hrudníku ještě několik dnů statečně bojoval. Zemřel 13. září 1996, ve věku pouhých 25 let. Vyšetřování jeho smrti neprobíhalo až tak důsledně, jak by si asi Tupacova rodina přála. Vrah nebyl dodnes dopaden.