Pokud jste na nějakém festivalu viděli ženu, která měla svá nahá prsa pomalovaná květy či jiným motivem, tak jste s největší pravděpodobností byli svědky právě bodypaintingu… a právě o něm se budeme bavit v dnešním pilotním dílu nové série Body Art, takže pojďme na to!
Jak jeho český překlad napovídá, jedná se o formu výtvarného umění praktikované přímo na lidskou kůži, většinou na ženské tělo bez horního dílu spodního prádla. Na rozdíl od tetování a jiných forem body artu je bodypainting dočasné zkrášlení těla. Takže pokud si někteří z vás nejste jistí zda vám tetování bude či nebude vyhovovat, nebo jedete jen na nějakou akci a chcete se něčím odlišovat, je pro vás bodypaiting to pravé.
Pro jeho praktikování stačí zajít do nějakého salonu nebo vyzkoušet svou šikovnost, koupit si barvy na tělo a něco si jednoduše nakreslit na tělo sami. Jeho odstranění je naprosto jednoduché – postačí mýdlo a kvalitní sprcha, pro méně nedostupné části těla můžete poprosit svou partnerku či partnera.
Aniž bychom si to uvědomovali, setkáváme se s malováním na tělo nebo na různé jeho části prakticky denně. Výraznější večerní líčení zručnějších žen se častokrát blíží k uměleckému facepaintingu. Maskování vojáků na bojové situace neboli armádní bodypainting zná asi každý. Mnoho profesionálních zápasníků si maluje na obličej svou poznávací masku. Divadelní a karnevalový facepainting je nedílnou součástí těchto událostí. A jak bychom jinak rozeznali ty největší fanoušky fotbalových či hokejových zápasů než pomocí jejich pestře zbarveného obličeje v barvách preferovaného týmu?
Bodypaiting rozdělujeme i na několik podskupin, a to podle části těla, na kterou si necháme barvu nanášet. Zde jsou některé z nich:
Facepainting – malování je omezeno na tvář, používá se speciální barva na vodní bázi, je využíván hojně dětmi v zábavných parcích, mezi populární design patří maska tygra, klauna, psa, Spider-Mana či Hello Kitty.
Lip Art – na rty se namalují miniaturní obrázky, např. roztomilých postaviček, zvířátek až po precizní barevné kombinace.
Hand painting – je použití barev tak, aby to vypadalo jako zvíře nebo jiný předmět, mezi takové umělce patří např. Guido Daniele, který se specializuje na divoká zvířata.
Trocha historie
Právě bodypainting je někdy označován za první body art, kterou lidstvo vymyslelo. Začal se využívat pro náboženské účely. U některých kmenových kultur světa je stále malovaní pomocí jílu, hlíny a přírodních pigmentů využíváno při obřadech či rituálech. Za jeho „autory“ se považují domorodci z Nové Guneie. Odtud se začal postupně rozšiřovat do celého světa. Velký rozmach začal v 60. letech, v době Hippies, kdy nebyl ovšem konzervativní americkou společností dobře přijímán. Skutečného rozkvětu se dočkal až v 90. letech.
Africké kmeny
V afrických kulturách se používá především k oslavě, ochraně a truchlení. Jednotlivé barvy jsou indikátorem specifických životních období nebo postavení ve skupině – dospívání, svatba, příslušnost k radě starších atd.
Američtí indiáni
Jedná se o posvátný sociální akt příslušnosti a kulturního dědictví. Při speciálních příležitostech jsou indiáni pomalováni, aby upoutali větší pozornost a demonstrovali tak svou sílu. Každý kmen má svoji vlastní unikátní techniku a vzory.
Dálný Východ
V Japonsku se setkáváme se dvěma významnými formami body artu – tetováním a make-upem gejš. Gejša znamená „umělkyně“ – je to vysoce zkušená, vzdělaná a všestranně talentovaná žena, profesionálka v bavení mužů. Jejich nejzřetelnějším poznávacím znamením je make-up, sněhově bílý obličej, oči a obočí ladných černých linií a rudé včelí rty. Už ženy v dobách Heian (794-1185) používaly rýžový pudr smíchaný s vodou jako podkladový make-up. Obočí si vytrhávaly a poté na čelo malovaly nové – úzké a rovné. Ke zkrášlování rtů používaly šťávy různých červených plodů.